Return to Skip Menu

Main Content

Board of visitors approves 2011 faculty promotions, tenure, continued appointments


BLACKSBURG, Va., June 8, 2011 – The Virginia Tech Board of Visitors approved the following promotions, tenure, and continued appointments at its June 6 meeting.

Promotion to associate professor with tenure, collegiate faculty are

  • Montasir Abbas, civil and environmental engineering;
  • Janet Abbate, science and technology in society;
  • Zachary Adelman, entomology;
  • Jactone Arogo Ogejo, biological systems engineering;
  • John Barrett, biological sciences;
  • Lisa Belden, biological sciences;
  • Jennifer Brill, School of Education;
  • Jaime Camelio, industrial and systems engineering;
  • Gena Chandler, English;
  • Benjamin Corl, dairy science;
  • Linda Dahlgren, large animal clinical sciences;
  • Rami Dalloul, animal and poultry sciences;
  • Rafael Davalos, School of Biomedical Engineering and Sciences;
  • Megan Dolbin-MacNab, human development;
  • Michael Evans, School of Education;
  • Carlos Evia, English;
  • Carla Finkielstein, biological sciences;
  • William Glenn, School of Education;
  • David Grant, small animal clinical sciences;
  • Matthew Hulver, human nutrition, foods, and exercise;
  • Yan Jiao, fish and wildlife conservation;
  • Young Ju, human nutrition, foods, and exercise;
  • Jungmeen Kim, psychology;
  • Michael Klemba, biochemistry;
  • Korine Kolivras, geography;
  • Alexander Leonessa, mechanical engineering;
  • Nicholas Loehr, mathematics;
  • Vincent Magnini, hospitality and tourism management;
  • Elizabeth McNair, engineering education;
  • Henning Skattkjaer Mortveit, mathematics;
  • Kevin Myles, entomology;
  • Anderson Norton, mathematics;
  • Raghu Pasupathy, industrial and systems engineering;
  • Annie Pearce, building construction;
  • Padmavathy Rajagopalan, chemical engineering;
  • Georg Reichard, building construction;
  • Scott Renneckar, wood science and forest products;
  • Steven Rideout, plant pathology, physiology, and weed science;
  • M. Nichole Rylander, mechanical engineering and School of Biomedical Engineering and Sciences;
  • Patrick Schaumont, electrical and computer engineering;
  • David Schmale, plant pathology, physiology, and weed science;
  • Helen Schneider, history;
  • Rachel Scott, religion and culture;
  • Igor Sharakhov, entomology;
  • Cynthia Smith, human development;
  • Marc Stern, forest resources and environmental conservation;
  • Dorothea Tholl, biological sciences;
  • Edward Valeev, chemistry;
  • Anil Vullikanti, computer science;
  • Dane Webster, School of Visual Arts;
  • P. Eric Wiseman, forest resources and environmental conservation;
  • Theresa Wynn, biological systems engineering;
  • Yong Xu, electrical and computer engineering; and
  • Lizette Zietsman, mathematics.

Tenure at the currently held rank of associate professor, collegiate faculty are

  • Nahum Arav, physics;
  • Justin Barone, biological systems engineering;
  • Amy Brunner, forest resources and environmental conservation;
  • John Ferris, mechanical engineering;
  • JoAnn Paul, electrical and computer engineering; and 
  • Mark Stremler, engineering science and mechanics.

Promotion to professor, collegiate faculty are

  • Ozzie Abaye, crop and soil environmental sciences;
  • Eric Beers, horticulture;
  • Finley Charney, civil and environmental engineering;
  • Luiz DaSilva, electrical and computer engineering;
  • Srinath Ekkad, mechanical engineering;
  • Erik Ervin, crop and soil environmental sciences;
  • Alan Esker, chemistry;
  • Mark Estienne, animal and poultry sciences;
  • E. Thomas Ewing, history;
  • Weiguo Fan, accounting and information systems;
  • Tomonari Furukawa, mechanical engineering;
  • Hampton Gabler III, School of Biomedical Engineering and Sciences;
  • George Glasson, School of Education;
  • John Hole, geosciences;
  • Honglin Jiang, animal and poultry sciences;
  • Billie Lepczyk, School of Education;
  • Ronald Lewis, animal and poultry sciences;
  • Jianyong Li, biochemistry;
  • Sattar Mansi, finance, insurance, and business law;
  • Nancy Metz, English;
  • Everett Peterson, agricultural and applied economics;
  • F. William Pierson, large animal clinical sciences;
  • Carin Roberts-Wollmann, civil and environmental engineering;
  • Adrian Sandu, computer science;
  • Tonya Smith-Jackson, industrial and systems engineering;
  • Eileen Van Aken, industrial and systems engineering;
  • Pavlos Vlachos, mechanical engineering; and
  • Jesse Wilkins, School of Education.

Promotion to advanced instructor, collegiate faculty are

  • Betsy Bannon, School of Visual Arts;
  • Lorraine Borny, management;
  • Laura Clark, business information technology;
  • Rachel Kohl, agricultural technology;
  • Barbara Kraft, horticulture; and
  • Thomas Martin, agriculture technology.

Promotion to assistant professor, extra-collegiate faculty:

  • Connie Stovall, University Libraries research and instructional services.

Promotion to associate professor, extra-collegiate faculty:

  • Bruce Pencek, University Libraries research and instructional services.

Continued appointment at the currently held rank of assistant professor, extra-collegiate faculty:

  • Kyrille Goldbeck, University Libraries research and instructional services.

Promotion to senior Extension agent, extra-collegiate faculty are

  • Jennifer L. Abel, Arlington County Virginia Cooperative Extension;
  • John W. Blankenship, Tazwell County Virginia Cooperative Extension;
  • Robert A. Clark, Shenandoah County Virginia Cooperative Extension;
  • Adam K. Downing, Madison County Virginia Cooperative Extension;
  • Billie Jean P. Elmer, Surry County Virginia Cooperative Extension;
  • Kevin C. Irvin, Amherst County Virginia Cooperative Extension;
  • Kelly J. Liddington, Richmond County Virginia Cooperative Extension; and
  • Cynthia K. Rowles, New Kent County Virginia Cooperative Extension.

Promotion to Extension agent, extra-collegiate faculty are

  • James Awtell, Bland County Virginia Cooperative Extension;
  • LoriAnne Barnett, Albemarle County Virginia Cooperative Extension;
  • Shelia D. Belcher, Lee County Virginia Cooperative Extension;
  • Peter L. Callan, Culpeper County Virginia Cooperative Extension;
  • Melissa Chase, Giles County Virginia Cooperative Extension;
  • Beverly G. Cox, Franklin County Virginia Cooperative Extension;
  • Linda F. Eanes, Cumberland Virginia Cooperative Extension Service;
  • Bethany Eigel, Caroline County Virginia Cooperative Extension;
  • Jane Y. Henderson, Amelia County Virginia Cooperative Extension;
  • Lisa A. Kovacs, Chesapeake County Virginia Coooperative Extension;
  • Nicole LaNore, Bedford County Virginia Cooperative Extension;
  • Darla J. Marks, Charlotte County Virginia Cooperative Extension;
  • Nancy M. Roche, Mathews County Virginia Cooperative Extension;
  • Janet L. Spencer, Isle of Wight County Virginia Cooperative Extension;
  • Kevin M. Spurlin, Grayson County Virginia Cooperative Extension;
  • Nancy R. Stegon, Prince William County Virginia Cooperative Extension;
  • Jennifer L. R. Thompson, Louisa County Virginia Cooperative Extension;
  • John G. Thompson, Fluvanna County Virginia Cooperative Extension;
  • Amber A. Wilson, Franklin County Virginia Cooperative Extension; and
  • William C. Worrell, Russell County Virginia Cooperative Extension.

The Office of the Provost provided the information for this story. Content-related questions should be directed to Cyndi Hutchison at 540-231-2350.